Cafe İşletmeciliğinin Püf Noktaları

Cafe İşletmeciliğinin Püf Noktaları

Cafe İşletmeciliğinin Püf Noktaları ülkemizin genç nüfusu oldukça fazladır. Genç nüfusun fazla oluşu, eğlence ve yemek sektöründe hizmet veren işletmelere olan ihtiyacın da üst seviyede olmasını sağlamaktadır. Hiç kuşkusuz cafeler gençlerin en çok zaman harcadıkları alanlardan bir tanesi. Her yaştan insana hitap eden cafeler genel olarak gençler tarafından dolduruluyor ve işletmenin devamlılığını genç nüfus sağlıyor. Üniversitelerin ya da diğer eğitim kurumlarının bulunduğu noktalarda cafe açmanın çok doğru bir karar olduğunu ve kesinlikle başarılı olunacağını düşünen kişiler yanılacaktır.

Şehir içerisinde bir cafe açmanın çok yüksek potansiyele sahip olduğunu düşünen kişilerin ilk olarak cafe işletme tekniklerihakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Aksi halde başarının gelmesi çok zordur. Cafenin kurulacağı alanın doğru seçilmesinin ve cafe otomasyonu kullanmanın önemi bilinmektedir. Ancak cafelerin doğru bir şekilde işletilebilmesi cafenin konumundan ya da diğer etmenlerden çok daha önemli bir durumdur. Cafelerin işletmeciliğinde yazılı olmayan kurallar bulunur. Bu kurallara ne kadar sadık kalınırsa cafelerin başarılı olma şansı da o kadar yüksek olacaktır.

Eleman Seçiminin Doğru Yapılması

Cafelerin başarılı olmasında en önemli etmenlerden bir tanesi eleman seçiminin doğru bir şekilde yapılmasıdır. Cafe işletmeciliğinde en önemli faktör insan ilişkileridir. Müşteriler ile doğru bir şekilde ilişki kuramayan elemanların cafeye herhangi bir faydasının bulunması mümkün olmaz. Bu doğrultuda elemen seçerken dikkat edilmesi gereken etmenler önem kazanır. Birçok cafe tecrübeli bir eleman almak isteyecektir. Ancak tecrübenin en önemli etmen olduğunu söylemek oldukça zordur.

Eleman alırken ilk olarak kişiliğe bakılması gerekir. Elemanların yapması gereken garsonluk ya da aşçılık meslekleri bir şekilde elemanlara sunulabilir. Bu mesleklerinde bir eksiklikleri olan kişilere uyarılar yapılarak bazı yönleri geliştirilebilir. Ancak bu kişilerin kişiliğinde bir değişim yapmak mümkün olmayacaktır. Cafe işletmenin püf noktalarıarasında en önemlilerden bir tanesi kişiliği düzgün elemanlar almaktadır. Kullanılan cafe adisyon sistemleri ile işlerini daha kolay bir şekilde yapabilecekleri için tecrübe açıkları da kapanabilir. Bu şekilde hem müşteriler ile hem de elemanların kendi arasında yaşanabilecek olan sorunlar ilk etapta ortadan kaldırılmış olur.

Servis ve Mutfak Ekipmanlarının Seçimi

Bilindiği üzere bir cafe açmak için belirli bir sermayeye ihtiyaç duyulur. Eldeki sermayenin çok büyük bir kısmı da servis ve mutfak ekipmanlarının satın alım işlemlerinde harcanacaktır. İnsanların dikkate alabilecekleri cafe işletme rehberiiçerisinde ekipmanların satın alınması başlı başına bir konudur ve her adımının doğru atılması gerekir.

Ekipmanların doğru alınabilmesi için menünün net olarak belirlenmesi gerekir. Menü belirlendikten sonra hangi ekipmanlara ihtiyaç duyulduğu da rahatlıkla belirlenir. Cafeler arasında en kaliteli mutfağa sahip olan değil, en doğru mutfağa sahip olan kazanmaktadır. Küçük eksikler ilk birkaç günde fark edilerek tamamlanabilir. Ancak cafe adisyon sistemi gibi ana öğelerin seçiminin ve satın alımının çok önceden yapılması gerekmektedir. Ekipmanlar alınırken çok ucuz ürünlere yönelmek doğru olmaz. Ancak her ürünün en profesyonelini almak da ilk etapta doğru bir karar olmayacaktır.

Bir yanıt yazın