Cafe Acarken Neye Dikkat Etmeliyiz

Cafeler basit işletmeler gibi görünse de gerçek hiç de öyle olmamaktadır. Bu sebeple açılan cafelerin bir çoğu daha ilk yıllarını tamamlamadan kapatılmaktadır. Eğer cafe açmayı ciddi bir şekilde düşünüyorsanız o zaman dikkatle uygulamanız gereken bir çok konu olacak demektir.

Öncelikle açacağınız cafenin zincir cafelerden biri olup olmayacağına karar vermelisiniz. Eğer zincir cafelerden birine katılmayı düşünüyorsanız katılacağınız zincir cafenin yönetimi sizi her konuda bilgilendirecek ve yanınızda olacaktır.

Eğer kendinize ait bir cafe açmayı düşünüyorsanız o zaman işe iş planınızı hazırlayarak başlamalısınız. İş planı içinde bulunan pazarlama, yönetim, SWOT analiz ve hedefler gibi konuları dikkatle belirlemelisiniz.

İkinci adım olarak ise cafe açabilmek için gerekli olan yasal mevzuatları ve cafelerin işletilebilmesi için gerekli olan yasal mevzuatları titizlikle yerine getirmelisiniz. Aksi halde cafeniz işletmeye açık olsa bile işletmenize izin verilmeyecektir.

Cafenizi açacağınız mekanı çok iyi belirlemelisiniz. İstediğiniz cafeye uygun olan müşteri profiline en uygun olacak yerde bir mekan bulmalısınız. Ayrıca bulacağınız mekanın gerçekleştirmek istediğiniz operasyonlar içinde gerekli donanıma sahip olması gerekmektedir. 

Cafe açarken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise cafenizin dekorasyonudur. İşletmenin amacını ve istediği müşteri profilini yansıtan bir dekorasyonu tercih etmelisiniz. 

Diğer bir konu ise cafenizde kullanacağınız ekipmanlardır. Eğer yiyecek de servis etmek istiyorsanız o zaman mutfağınıza gerekli olacak ekipmanları da düşünmelisiniz. Diğer dikkate almanız ekipman grubu ise restoran otomasyon sistemleridir.

Cafe Açmak 

Doğa manzaralı küçük, şirin bir kafe açmak. İnsanların katıldığı ortak hayallerden biri. Ancak kafe açmak göründüğü kadar kolay ve bazen de tatlı olmayan bir iş olabilir. Kafe açmadan önce ve kafeyi işletirken birçok detaya dikkat etmek gereklidir. Kafe açmak için alınması gereken izinler, dikkat edilmesi gereken noktalar ve yapılması gereken bazı işler vardır. Bunlara yazımızda kısaca değineceğiz. 

Kafe açarken dikkat edilmesi gereken birçok detay ve önemli nokta vardır. Gerekli izinler alınmalı, onun ardından kafe açma işlemine başlanmalıdır. Ancak kafe açmadan önce ilk yapılması gereken bu da değildir. Kafe açma fikri kafada belirginleştikten sonra maddi durum buna göre ayarlanmalı, giderler ve gereken para hesaplanmalıdır. Kafenin yeri de yine dikkat edilecek en önemli hususlardan biridir. Merkeze yakınlığı, ulaşım kolaylığı, yakınındaki merkezler önemli unsurlardandır. Yine kafenin hitap edeceği insanlar, ücretler, menüler de kafe tarzına ve hitap edeceği müşteri potansiyeline göre belirlenmelidir. Kafe tasarım ve dizaynı da büyük bir ciddiyetle yapılmalı ve tarzına uygun olmalıdır. Bunların yanında, açılınca iyi hizmet verebilmek için adisyon programı da bir kafede kesinlikle olmalıdır. Çünkü adisyon yazılımı kafenin daha işlevsel, sistemli ve kolay bir yapısının olmasını sağlayacaktır. Cafe yazılımı sayesinde siparişleri kolayca görebilir, sipariş ve garson takibi yapabilir, mutfakla anlık iletişime geçilerek aksaklıklar önlenebilir, malzemeler ve ihtiyaçlar kolayca belirlenebilir. Adisyon yazılımı hesapların bölünmesine, sistemin daha işlevsel ve hızlı olmasına birebir katkı sağlar. Böylece kafe işletirken çağı yakalamış, hızlı ve sistemli bir işleyişe sahip olmuş olur ve bu sebeple tercih edilen olursunuz. 

Bir yanıt yazın